Az Aktakaland blog, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára kutatási weboldala azoknak a témáknak igyekszik utánajárni, amelyekre az utóbbi években a legtöbb kutatói kérdés irányult. Interjú-sorozatuk 2022. 05. 31.-ei podcast-jában Szikla Gergő főlevéltáros, a Szovjet táborok magyar hadifoglyai adatbázis egyik létrehozója mutatja be a több mint 650 ezer civil és katona adatait tartalmazó, az adatbazisokonline.hu oldalon 2021. február 25-én közzétett adatbázist.
A beszélgetést közvetlenül ITT hallgathatják meg.
Az interjúban szó esik többek között arról, hogyan és kik által történt az adatbázis alapját képező kartonok adatfelvétele, hogyan készült maga az adatbázis, hogyan érdemes hatékonyan keresni benne, és milyen szerepet játszott az adatok feldolgozásában a mesterséges intelligencia.
A felvétel a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára Aktakaland kutatási blogján ITT érhető el. Készítői: Szakács Annamária és Komlósi-Gera Zsófia.
Ajánljuk minden kedves olvasónknak, aki a II. világháború veszteségkutatása iránt érdeklődik!