Ilyés Imre r. alezredes, ömt őrnagy háromévi munkájának eredményeként született meg 5 vármegye első világháborús veszteséglistákban szereplő adatainak adatbázisa. Az adatbázis 2018. június 30-án, a lövészek ünnepén vehették át a debreceni közgyűjtemények képviselői. Tisztelettel köszönjük munkáját, a kutatók és érdeklődők értékes forráshoz jutottak.
A Nagy Háború katonai veszteségeiről az úgynevezett Veszteséglisták tudósítottak. A sorszámozott füzeteket a Császári és Királyi Hadügyminisztérium bocsátotta ki Bécsben heti, esetenként szinte napi rendszerességgel. Az első szám 1914. augusztus 12-én, az utolsó 1919. február 6-án jelent meg.
Az egyes füzetekben a katonák nevét abc sorrendben rögzítették. A név mellett megadták a rendfokozatot, az alakulat nevét, alegységet, származási helyet és a születési évet is. Rögzítették a veszteség típusát, meghalt, megsebesült, hadifogságba került, vagy eltűnt. A pontos dátum helyett gyakran egy-egy ütközet időintervallumát, és esetleg az ütközet helyét adták meg.
A füzetek átvizsgálása után született meg az adattár, amely majd 3 éves munkát takar. Az egykori Bereg, Bihar, Hajdú, Szabolcs és Szatmár vármegyékből származó katonák adatait tartalmazza. Több mint 33 ezer fő (33 211) adatait kellett rögzíteni, 70 ezernél is több adatsor keletkezett.
{everything_in_everyway 194}
Érdekességképpen álljon itt néhány adat:
- 1916.03.02-án megjelent 385. sz. füzetben 969
- 1917.05.25-én megjelent 580. sz. füzetben 897
- 1918.02.01-én megjelent 648. sz. füzetben 872 katona adatai voltak elérhetőek a vizsgált megyékre vonatkozóan.
A pontos lista, és a veszteséglistákhoz fűzött szerzői megjegyzések megtekinthetőek itt.
Bereg vármegye veszteséglistája elérhető itt.
Bihar vármegye veszteséglistája elérhető itt.
Hajdú vármegye veszteséglistája elérhető itt.
Szabolcs vármegye veszteséglistája elérhető itt.
Szatmár vármegye veszteséglistája elérhető itt.
A vezsteséglisták feldolgozását a debreceni és nyíregyházi közgyűjteményekben, Méliusz Juhász Péter Könyvtár, MNL Hajdú-Bihar Megyei Levéltára, MNL Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Levéltára valamint a Bocskai dandár könyvtáraiban kutathatják az érdeklődők. Az adattárat 2018. június 30-án a lövészek ünnepén, Szent László napon kapták meg a közgyűjtemények képviselői.
Néhány statisztikai adat:
A feldolgozott 5 vármegye első 30, a legtöbb eseménnyel érintett települése
Fontosabb hadifogolyhelyek
{fastsocialshare}