enfrdeitptrues

kukorelly kep2

Az elhalt kálozi szakaszvezető bizony olyannyira életben maradt (szerencsére), hogy a Vitézi Rend tagjai között találhattuk meg a későbbiek során. Ilyen durva hibát nem szerencsés több ezer alkalommal elkövetni, még akkor sem, ha a nagy számok törvénye alapján (is) néha-néha ráhibáznak az elhalálozás tényére! Ugyanitt kutakodva találjuk „Az első világháború veszteségi adatbázisa”-t.[1] A települési halotti anyakönyvek és holtnak nyilvánítási végzések alapján felépített adattár példaértékű. Jól tagolt keresőfelülete van. A születési hely és illetékesség (lakóhely) problémát az összetett keresőben levő „Helyek” fül pedig zseniálisan oldja meg. Ugyanitt legyünk kicsit kételkedők a megadott csapattestekben szolgálatot teljesítő személyek beosztását tekintve. Talán a legenyhébb tévedés a „gyalogos” és a „honvéd” fogalmának felcserélése. Az osztrák-magyar haderőt csak felszínesen ismerőnek mindjárt szembetűnik, hogy a gyalogos katona császári és királyi haderőhöz, míg a honvéd magyar királyi haderőhöz tartozó személy. A két alakulatforma mindig és mindenhol eltérő kiképzettséget, felszereltséget, ezredszervezetet és természetszerűen eltérő hadrafoghatóságot jelent. Nagyon nem szerencsés pontatlanul, netán megtévesztően összekeverni őket.

Úgy látszik nagy adatbázisaink készítőinek figyelmét elkerülte egy méltán fontos forrás bevonása az általuk feldolgozott adattáblákba. A „Hírek sebesültekről és betegekről” adatai talán egyáltalán nem, vagy csak töredékében kerültek feldolgozásra. Ruppert Heinrich a cs. és kir. 69. (székesfehérvári) gyalogezred gyalogosának haláláról és temetésének helyszínéről kizárólagosan és egyedül innen értesülhetünk. A digitális felület használatáról nagyon jó leírás is fellelhető a digitális térben.[2] A javaslatokat a színvonalas munka érdekében érdemes megfogadni! Gyors és komplikációmentes a keresés, az adatlementés lehetőségei közül pedig válasszuk a nekünk leginkább megfelelőt.

[1] Adatbázisok Online - Az első világháború veszteségi adatbázisa

[2] Aktakaland blog - Az Osztrák-Magyar Monarchia I. világháborús veszteséglistája