A 10. honvédzászlóalj 1848. július 28-án indult el Debrecenből a délvidéki szerbek ellen.

Osvath Pal

„A zászlóaljnak, valamint felszerelésére, úgy katonai kiképzésére a lehető legnagyobb gond fordíttatván. A többnyire tanult osztrák tisztekből kinevezett fő- s mívelt altisztek alatt, a gyakorlatokban és céllövésekben pár hónap alatt oly haladást tett a zászlóalj, hogy bármely régi ezreddel vetélkedhetett. Sokan már a szuronyvívásban is gyakoroltuk magunkat, midőn a rácok ellen indulásra parancsunk érkezett. Az utolsó időkben többször történt, hogy hajnaltól d. u. 3-4 óráig tartott fárasztó gyakorlatunk.” (Osváth Pál: Élményeim az 1848/9. évi önvédelmi harcokban, a 10-ik önk[éntes] zászlóaljnál)

A Debrecenben alakult 10. önkéntes zászlóalj története a nagyváradi Szabadságban jelent meg. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Levéltári Évkönyv 15. kötetében László Géza adta közre. Itt olvasható.

Fotó: Az idős Osváth Pál (Forrás: László Géza: Osváth Pál hadnagy visszaemlékezése a 10. honvéd zászlóaljra. In.: Szabolcs-szatmár-beregi Levéltári Évkönyv 15., szerk. Henzsel Ágota, Nyíregyhára, 2001.)

A visszaemlékezésében a debreceni indulástól Buda visszafoglalásáig követhetjük nyomon a zászlóalj útját.

ikonra kattintva láthatóvá válik a honvédzászlóalj útvonala, a bejárt helyszínek sorrendje.ablak ikon