enfrdeitptrues

Minden év november 11-én 11 órakor emlékezünk meg a fegyveres erők szolgálat közben elesett tagjairól. Az emléknapot mint V. György király által 1919-ben felavatott hagyományt az első világháború vége óta ünneplik, és Angliából elterjedve, azóta a világ számos országában megtartják. Ezen a napon azonban Európa számos nemzete egy szál gyertya meggyújtásával emlékezik meg egy másik eseményől is, nevezetesen a Nagy Háború befejezését lehetővé tevő  compiegne-i fegyverszüneti egyezmény aláírásáról.

2021. november 5-én dupla jubileumot ünnepelt Debrecenben az 5. Bocskai István Lövészdandár. 1951. november 1-én alapították az alakulat jogelődjét Mezőtúron, ami 1991-ben települt át Debrecenbe. A rendezvények közös címe is erre utalt: „70 éve a hazáért, 30 éve Debrecenért!” A mély katonamúltú város számos neves alakulatot adott a hazának (a teljesség igénye nélkül: cs. és kir. 39. debreceni gyalogezred, m. kir. 3. debreceni honvéd gyalogezred és népfölkelő gyalogezred, m. kir. 2. debreceni honvéd huszárezred), valamint eddig – hadi események miatt – kétszer is az ország ideiglenes fővárosa volt.

Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt 2021. november 9 – 19 között megtekinthető katonai járműmakett-kiállításunkon!

Október 30-án délután mutatták be Topor István „A Magyar Királyi Debreceni 2. Honvéd Huszárezred a Nagy Háborúban” című könyvét a Békessy Béla Vívócentrumban. (Kiadta: a Hajdú-Bihar megyei Lovas és Huszár Hagyományőrző Sport és Kulturális Egyesület, Felelős kiadó: Juhász Imre, lektor: Dr. Mazsu János CSc történész, ISBN 978-615-01-2470-4). A kötet megjelenését magánszemélyek, valamint többek között a Békessy Béla Vívó Klub Debrecen is támogatta.

A neves néprajztudós, a Déri Múzeum első igazgatója Debrecen máig közismert személyisége. Azonban csak kevesen tudják róla, hogy kiválóan képzett katonaként számottevő tapasztalatokra tett szert az első világháborúban az Osztrák-Magyar Monarchia frontjain.

Steinfeld István (1891. augusztus 31-?) és családja évtizedekig stabilan birtokolták Debrecen első adófizetői helyét. A 19. század közepe óta Debrecenben élő család nemcsak a gazdálkodás ágaiban, hanem az élet sok egyéb területén is igyekezett kiemelkedni, és eredményeikkel környezetük javát szolgálni. Az eredetileg terménykereskedelemből vagyonossá lett család az 1870-es évekre saját nagybirtokot alakított ki Debrecen és Balmazújváros között. Steinfeld István édesapja, Mihály már mintagazdasággá alakította azt, és országos hírnévre tett szert eredményeivel. Vagyonából sokat áldozott jótékonyságra birtokán és Debrecenben, az ő tevékenységéhez kapcsolódóan jött létre Nagymacs települése. Steinfeld István édesapja méltó örököse kívánt lenni. Neveltetése és szerepvállalásai is az ő példáját követték.