A 10. honvédzászlóalj 1848. július 28-án indult el Debrecenből a délvidéki szerbek ellen.

Osvath Pal

„A zászlóaljnak, valamint felszerelésére, úgy katonai kiképzésére a lehető legnagyobb gond fordíttatván. A többnyire tanult osztrák tisztekből kinevezett fő- s mívelt altisztek alatt, a gyakorlatokban és céllövésekben pár hónap alatt oly haladást tett a zászlóalj, hogy bármely régi ezreddel vetélkedhetett. Sokan már a szuronyvívásban is gyakoroltuk magunkat, midőn a rácok ellen indulásra parancsunk érkezett. Az utolsó időkben többször történt, hogy hajnaltól d. u. 3-4 óráig tartott fárasztó gyakorlatunk.” (Osváth Pál: Élményeim az 1848/9. évi önvédelmi harcokban, a 10-ik önk[éntes] zászlóaljnál)

A Debrecenben alakult 10. önkéntes zászlóalj története a nagyváradi Szabadságban jelent meg. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Levéltári Évkönyv 15. kötetében László Géza adta közre. Itt olvasható.

Fotó: Az idős Osváth Pál (Forrás: László Géza: Osváth Pál hadnagy visszaemlékezése a 10. honvéd zászlóaljra. In.: Szabolcs-szatmár-beregi Levéltári Évkönyv 15., szerk. Henzsel Ágota, Nyíregyhára, 2001.)

A visszaemlékezésében a debreceni indulástól Buda visszafoglalásáig követhetjük nyomon a zászlóalj útját.

ikonra kattintva láthatóvá válik a honvédzászlóalj útvonala, a bejárt helyszínek sorrendje.ablak ikon

Biharkeresztes Város Önkormányzata, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum együttműködésével, és nem utolsó sorban Biharkeresztes polgárainak őszinte segítségével megújulhattak a település első világháborús hősi halottainak sírhelyei.

A Széchenyi úti régi katolikus temető (4110 Biharkeresztes, Széchényi út, a MOL kút mellett a 42122-es út nyomvonalán) az Osztrák-Magyar Monarchia III. katonai felmérésének térképén (1869-1887) még nem szerepelt. Földrajzi koordináták: É.sz.: 47.130800; K.h.: 21.705358. Magyarország 1941. évi katonai felmérésének térképén már megtalálható a temető. A sírkertet a XIX. század végén nyitották meg.

Bkeresztes temeto
Forrás: mapire.eu

A temetőben nyugvók adatai:

NÉV

Biharkeresztes

görögkatolikus temető

1915.12.15

Adatok forrása: Az adatok forrása Österreichische Staatsarchiv - Kriegsarchiv - Kriegsgräberakten

Bkeresztes Bagyok Peter regi

Bkeresztes Bagyok Peter új

Bkeresztes Erdei Peter regi

Bkeresztes Erdei új

Fotók: Biharkeresztesi önkormányzat és a szerző

Farkas Gábor szds. MH KIKNYP 2. sz. Katonai Igazgatási Központ, beosztott tiszt

2019. július 3-án a Honvédség és Társadalom Baráti Körök Országos Közhasznú Szövetsége és a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár közösen szervezett konferencián elhangzott előadások anyaga. A konferenciának a nagy múltú Debreceni Református Kollégium adott helyet. Köszönjük. Első körben az első három előadás anyaga kerül fel. Folytatása következik.

1. előadás: Papp József: Debrecen 170 éve
(a képekre kattintva megnyíló ablakban a diákhoz tartozó szöveg is olvasható)

2. előadás: Horváth Attila: Az 1849. augusztus 2-i debreceni ütközet kutatásának eredményei

3. előadás: Kiss Róbert törzszászlós: Debrecen háziezrede, a cs. és kir. 39. gyalogezred 1848/49-ben

masik fovaros1

masik fovaros2

Hajdú-Bihar megye 18 települését érintő váltófutással és ünnepi koszorúzásokkal emlékeznek meg 2019. május 27-31. között a megyében szolgáló katonák azon katonahősökről, akik életüket áldozták a hazáért. A Magyar Hősök Emléknapjához kapcsolódó programsorozaton a megemlékezések mellett katonai toborzó rendezvénnyel várják az érdeklődőket az érintett településeken.

Újabb hadisírral gyarapodott '48/49-es adattárunk. A 48-as honvédtiszt síremlékét egy berettyóújfalui lakos jelentette be az MH KIKNYP 2. KIK hadisírgondozásért felelős tisztjének.